Avril Lavigne
Hey! Bun venit in comunitatea romana Avril Lavigne. Aici vei gasi cele mai noi informatii despre cantareata, dar iti poti face si prieteni noi.Doar inregistreaza-te! Smile

Enjoy!

Avril Lavigne

Un forum dedicat printesei punk-ului, Avril Lavigne.

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriConectareInregistrare

Distribuiţi | 

Tutorial Colorize.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
theSuperAlien;
Moderator Punker
Moderator Punker

Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 26/08/2009
Varsta : 21
Localizare : Oriunde,numai nu in Romania^Undeva unde irealul exista si tutunul nu dauneaza:]

MesajSubiect: Tutorial Colorize.   Sam Ian 09, 2010 7:05 am

Deschidem poza pentru colorize. E posibil ca aceasta sa fie Grayscale, de aceea mergem la Image-> Adjustments -> Mode -> RGB

Acum dam nuanta tenului. Image-> Adjustments-> Variations.Verificati setarile din printscreen ( Midtones, Fine, ShowClipping).
Acum dam More Red, More Yellow, si in cele din urma si un pic de Magneta (eu am dat de 2 ori, depinde si de poza), pana obtineti culoarea tenului cat mai apropiata de realitate (rezultatul va apare la Current Pick)

Acum incepe colorizarea propriu-zisa. Selectam din Brushurile Default din PS, Basic Brushes: http://i33.tinypic.com/2sbkj8h.png . Dintre acestea vom folosi doar Soft Brushes:

Vom alege marimea in functie de ce parte a pozei coloram.

Creati un nou Layer (Shift + Ctrl+ N).
Acum dam Zoom In pe ochi (Ctrl & +). Setati layerul pe Mode: Color, Opacity 70%, si puneti culoarea #ffffff (alb). Setati marimea brushului (in cazul de fata 17%) si colorati 'albul ochiului'. In cazul in care depasiti, puteti folosi Eraser Tool pentru a sterge.
Va arata cam asa:

Acum selectam Dodge Tool ( apasand tasta O: ) cu setarile acestea: .
Mergem pe Layerul Background si dam peste portiunea pe care tocmai am colorat-o, pentru a-i da o nuanta mai deschisa, mai realista.
Acum arata asa:

Repetam actiunea si la cel de-al doilea ochi.

Acum coloram bluza. Cu alb... De ce? Ca o mica paranteza... In pozele alb-negru se observa in mare parte culorile originale ale pozei. Adica, aici se vede ca bluza respectiva era alba. Nu faceti greseala sa colorati cu roz/mov/portocali/albastru, caci nu va arata niciodata real.
Cel putin daca sunteti incepatori.
Apasati Ctrl + Shift + N pentru un nou layer, treceti-l pe Mode Color, luati un soft brush cu o marime convenabila, si colorati.
Ar trebui sa arate cam asa:

(Si aici puteti repeta actiunea cu Dodge Tool, pentru o nuanta reala).
Atunci cand depasiti, repet, folositi Eraser Tool pentru a sterge. Lucrati in detaliu pentru un rezultat optim si cat mai realist.

Trecem la buze. Alegeti culoarea ( in cazul acesta am folosit #800909), creati un nou layer ( ctrl+ shift+ N) pe care il treceti tot pe Color, si colorati. Dupa caz, puteti scadea opacitatea layerului.
Rezultatul:

Trecem la ochi. Selectam o culoare (am ales sa ii fac albastri, deci am folosit #42586e). Ctrl+Shift+N pentru un nou layer pe care il treceti pe mode Color, si colorati irisul.
Rezultatul:

Trecem la par.Zoom In (Ctrl & +) pentru o precizie mai mare, avand in vedere ca trebuie sa coloram si firele de pe fata - lucru mai dificil.
Creati un nou layer ( Ctrl + Shift + N) si treceti-l pe Color. Alegeti culoarea (eu am folosit #2f0b06) si colorati parul.
Modificati marimea brushului in functie de nevoie...
Pentru a parea mai real, dupa ce terminati, mergeti din nou pe layerul Background din paleta de layere, selectati Burn Tool ( ), setati Exposure : 50% si aplicati pe par pentru a-i inchide nuanta.
Cu Burn Tool puteti da si pe sprancene. De asemenea, aplicati si pe gene, si in jurul ochilor pentru a-i contura. Pentru gene si sprancene, puteti selecta marimea brushului in jur de 20 px.
Rezultat:

Acum dati Merge Visible ( Ctrl+Shift+E ). Acum toate layerele s-au unit, pentru cateva retusuri.
Mergem la Image-> Adjustments -> Selective Color.
La Blacks, urmatoarele setari:

Acum puteti da Sharpen (apasand tasta R: http://i33.tinypic.com/2cbxtv.png ) pe ochi, buze, par.
Rezultatul final:

Daca intampinati dificultati, astept intrebari.
Sursa,pentru ca autorul a cerut ©️

Paradisul este infernul vazut din partea cealalta.
We paint the sky with blood tonight.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://paramore-romania.forumhit.ro
~TuKiKaToMiKa~
Little Punker
Little Punker

Numarul mesajelor : 391
Data de inscriere : 27/01/2011
Varsta : 19
Localizare : AnyWhere BuT NoT Here.

MesajSubiect: Re: Tutorial Colorize.   Sam Feb 05, 2011 3:18 am

deci asta e suuuperr!e asa cool sa poti schimba culoarea ochilor etc:D